Yüzücülerde Düşük Karbonhidrat Yüksek Yağ içeren diyetler iyi bir fikir mi?

By 0

imageSelam herkes!

Karbonhidratların sporcu beslenmesindeki önemi uzun bir süreden bu yana biliniyor. Karbonhidratlar üzerine yazdığım birinci ve ikinci yazıda da buna bol bol değindim.  Ancak son dönemlerde çıkan Düşük Karbonhidrat, Yüksek Yağ içerilki diyetler popüler olma yolunda ilerliyor. Bu tür diyetlerin temel prensipleri düşük karbonhidrat ve yüksek yağ tüketerek vücuttaki karbonhidrat depolarının boşalmasını sağlamak (vücudumuzda karbonhidrat glikojen olarak kaslarda ve karaciğerde depolanıyor) ve antrenman sırasında kasların karbonhidrat yerine vücutta depolanan yağı kullanmasını sağlamak (daha fazla bilgi için Google’da LCHF diet diye arayabilirsin). Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Dürüst olmak gerekirse, bana bile çok etkileyici gelmişti. Düşünsene; sen yüzdükçe (veya yüzmedikçe) vücudunda yer alan yağlar enerji için yakılacak, hem performansında kayıp olmayacak hem de vücuttaki yağ depoların azalacak! Kulağa resmen rüya gibi geliyor değil mi? Bana da öyle gelmişti 😀

image

Diyorum ya, medyada veya sağda solda o kadar çok şey yazılıp çiziliyor ki sporcu beslenmesi okuyan bir diyetisyen olarak benim bile kafam karışabiliyor. Yaptığım araştırmalar sonrasında ve kendim üzerinde de denemeye kalktıktan sonra, düşük karbonhidratlı diyetlerin yüzücülere göre olmadığı sonucuna ulaştım 🙂 Araştırmalar bu tarz diyetler yapan sporcuların metabolizmalarının karbonhidrat yakımından yağ yakımına geçtiğini gözlemlemiş olsa da, bunun perfromans arttırıcı bir etkisi olmadığını görmüşler. Dahası da var, çok düşük karbonhidratlı beslenen yüzücülerin yüksek karbonhidrat ile beslenenlere göre antrenmana olan tahamülleri düşmüş ve antrenmanda yüzülen uzun mesafelerdeki dereceleri daha yavaş çıkmış. Benzeri bir durumu ben kendim de yaşadım. Hayatımda ilk defa antrenmanın yarısında sudan çıkıp bir muz yeyip öyle devam etmek zorunda kaldım 🙂 Yani diyeceğim, düşük karbonhidratlı diyetler, şu an elimizde olan araştırma sonuçlarında göre, yüzücüler için iyi bir seçim değil.

image

Son olarak, düşük karbonhidrat, yüksek yağ içeren diyetler;

  • mide ve bağırsakta sindirim problemleri yaratarak yarış ve antrenmanlarda sıkıntı yaratabilir
  • kas gelişimi ve yağsız vücut kitle artışını engelleyebilir
  • önemli besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınmamasına sebebiyet verebilir
  • bağışıklık sistemini baskılayarak daha fazla hastalığa yol açabilir

(Son 3 nokta konusunda daha fazla bilgi için Yüzücülerde Karbonhidrat Tüketimi – 2. Bölüm’e göz atabilirsin 😉 )

Özeteleyecek olursak, araştırmacılar daha farklı sonuçlara ulaşana dek, sağlıklı karbonhidratlardan oluşan, dengeli iyi yağ ve yeterli protein içeren yeme alışkanıklarımıza devam ediyoruz 🙂 Protein demişken, bir sonraki yazının konusu da yüzücülerde protein üzerine olacak!

Emine xx

 

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *