Yulaf yemenin yolları

By 0

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu zaten bildiğini, ve senin güne kahvaltı yapmadan başlamadığını düşünüyoruz!:) Ama kahvaltı yapmak tek başına yeterli değil, “sağlıklı” kahvaltı yapmak gerek. Belki duymuşsundur; birçok araştırma güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamanın metabolizmayı %10 oranında artırdığını söylüyor. Yani kilo vermek veya korumak istiyorsan mutlaka sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamalısın.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Peki her gün aynı şeyleri yemek zorunda mısın? cevap tabi ki de “hayır”. Kahvaltı yapmamak için ayak üstü bin bir bahane üretebilenlerdensen, sana pratik, sağlıklı ve lezzetli bir önerimiz var; yulaf ezmesi! Yulaf ezmesi ayni zamanda, yüksek lif ve protein içeriği sayesinde uzun süre tok tutuyor.

Adını bile duyunca burun kıvıranlardansan lütfen ona bir şans ver. Belki de bugüne kadar senin için uygun olan hazırlama yöntemini bulamamışsındır. Bunu anlamanın ise tek bir yolu var, aşağıdaki 4 farklı tarifin her birini denemek! 🙂 Haberlerini bekliyoruz 😉

Processed with VSCOcam with hb1 preset

İhtiyacın olan malzemeler:

  • Yulaf ezmesi. ( Yulaf kepeği veya musli ile karıştırma lütfen )
  • Süt veya yoğurt. (  Herhangi bir süt çeşidi olabilir; inek, keçi, badem, hindistan cevizi sütü vb.)
  • Taze veya kuru meyveler
  • Ceviz, badem, fındık, kaju, ayçiçek çekirdeği gibi çiğ, kavrulmamış, tuzlanmamış sağlıklı yağlı tohumlar
  • Toz tarçın, kakao, keçiboynuzu unu, hindistan cevizi tozu
  • Bal, fıstık ezmesi

1. Süt/su ile pişirerek

Yiyeceğin miktar yulaf ve sütü veya suyu minik bir tencereye koyup, üzerine yine istediğin aroma için tarçın, kakao veya keçiboynuzu ununu ekleyip lapa kıvamına gelene kadar “karıştırarak” pişirmelisin. Yaklaşık 3-5 dakikada pişiyor. Daha sonra tabağına aktarıp üzerine meyve ve kuruyemiş ilave edebilirsin. Yulafını eğer su ile pişirdiysen, istersen piştikten sonra ekstra süt ekleyebilirsin.

DSC_2391

2. Geceden buzdolabında bekleterek;

Yulaf ve sütü bir kaba veya minik bir kavanoza koyup iyice karıştırın. Kapağını kapatıp buzdolabına yerleştirin.  Sabah uyandığında yulaf şişmiş ve yenecek kıvama gelmiş olacaktır.

Soğuk yemek istersen: dolaptan çıkardığın yulafın üzerine istediğin meyve, ceviz/badem/fındık vb. ve aroma için tercihine bağlı olarak toz tarçın, kakao veya keçiboynuzu unu ekleyebilirsin. Eğer evde yiyecek vaktin yoksa sabah karışımın üzerine meyveni ekleyerek yanına alabilirsin. İhtiyacın olan sadece bir kaşık;)

Sıcak yemek istersen: Akşamdan beklettiğin karışımı minik bir tencereye aktarıp 1-2  dakika karıştırarak ısıtman yeterli. Bu ısıtma işlemi sırasında tarçın, kakao veya keçiboynuzu unu ekleyebilirsin. Lapa kıvamına gelen ısınmış yulafı tabağına alıp üzerine sevdiğin malzemeleri ekledin mi yemeye hazır.

DSC_2383

3. Süt ekleyip bekleterek

Yiyeceğin yulaf miktarının üzerini örtecek şekilde süt ilave edip 5-10 dakika bekletirsen, sen yüzünü yıkayıp hazırlanana kadar yulaf şişerek yenecek kıvama geliyor. Pişirilmiş veya geceden bekletilmiş kadar lapa kıvamında olmuyor ama bu şekilde de lezzetli. Üzerine yine istediğin meyve ve kuruyemişleri ekleyerek yiyebilirsin.

image

4. Yoğurt ile

Yulaf ve yoğurdu karıştırıp bir kaç dakika beklemen yeterli. Yine meyve ve kuruyemiş eklemeyi unutma 😉

Tüm karışımların üzerine ekleyeceğin malzemeler tamamen sana kalmış. Biraz daha tatlı olsun istiyorsan az miktarda doğal bal da ekleyebilirsin.

Processed with VSCO with hb1 preset

Ölçü örneği:

  • Kadınlar için; 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 150 ml süt, 1 porsiyon meyve ve 6-8 adet badem/2 adet tüm ceviz
  • Erkekler için: 5-6 yemek kaşığı yulaf ezmesi 200 ml süt, 1 porsiyon meyve ve 10 adet badem/3 tüm ceviz olabilir.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *