Uludag Guide 1: Tickets and Transportation/Biletler ve Ulasim

By 0

Since a lot of friends have been asking about accommodation and transport after our trip to Cappadocia, we decided to put together a ‘guide’ after each of the travels we do. So here goes the first one: Uludağ! :)The best way to describe Uludağ would be as a ‘Winter Wonderland’. Whichever way you turn your head to, is white. Pure magical fluffy white. Read on to find out how we got and what we did there…

Kapadokya tatilimizden sonra arkadaşlarımızın kaldığımız yer ve ulaşımla ilgili sorular sorması ile her seyahat sonrası küçük bir gezi rehberi hazırlamaya karar verdik. İlki de Uludağ! 🙂 Uludağ’ı tanımlamak için en uygun kelimeler “Winter Wonderland” olmalı. Başınızı nereye çevirirseniz her yer bembeyaz. Sanki kartpostal gibi, çok etkileyici aynı zamanda dinlendirici bir görüntüsü var… Soğuk havayla aramız çok iyi olmasada buradaki soğuk, beyazlığın güzelliğiyle kayboluyor. Uludağ’da neler yaptığımızı, nerede kaldığımızı yazının devamından ve diğer postlardan okuyabilirsiniz.

DSC_7196-2

Flight Tickets

Tickets and transportation: We flew from Cyprus to İstanbul with Pegasus Airlines and bought the tickets online. Five of us bought them 4 months in advance for 45€ both ways, except Funda, who bought it about a week before the trip and paid only 3.5€ more.

Uçak Biletleri

Uçak biletleri ve Ulaşım: Kıbrıs’tan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına gideceğimiz için Pegasus Havayolları’nı tercih ettik. 5 arkadaş biletileri 4 ay öncesinde flypgs.com’dan 135 tl’ye aldık, Funda ise seyahatten bir kaç hafta önce bizden sadece 10-15 tl fazla ödeyerek aldı.

IMAG1151-3

We spent the first night in İstanbul and left to Bursa at 7am the next morning with a coach from the company called Kamil Koç. We also bought the coach tickets online a couple of days before the flight. The trip lasted for about 3 hrs and there was a round of coffee/tea and some biscuits during the trip. What was also great about the coach was that everyone had their own little screen fixed on the seat in front with some pre-loaded movies, videos and games. I don’t think I can skip this section without mentioning the movie called ‘Chasing Mavericks’ that I (Emine) watched and cried over. So yes, that was first time for me. To cry because of a movie on the coach:) But honestly, you don’t have to be on the road to watch it, it’s such a good and inspiring movie that I think it should be added to your to watch list. Anyway, sorry for diverging out of the topic, so let’s continue. At some point the coach also entered a large ship to cross the sea and we actually got out of the coach and went for some tea on the deck, that was also pretty awesome.

Coach tickets both ways: 20€ both ways

But we  ended up paying 30€. Why? Well, because our dear dear friend Gülçe got our return tickets for the wrong time. It wasn’t until the last minute that we realized and were lucky that there was enough space for all of us on the bus 🙂

DSC_7222

İlk geceyi İstanbul’da geçirip, sabah saat 7’de Kamil Koç otobüs firması ile İstanbul Ataşehir’den Bursa’ya doğru yola çıktık. Biletlerimizi yolculuktan 3-4 gün önce online almıştık. Yolculuk boyunca çay, kahve ve bisküvi gibi minik atıştırmalık servisi yapıldı. İstanbul’dan yola çıkan otobüs Gebze’de deniz otobüsüne binerek Yalova’ya deniz yoluyla ulaştı. Bu sırada otobüsten inip denize karşı çay, kahve keyfi yapmak, oturduğumuz koltuklardan kalkıp hareket etmek çok iyi geldi. Yalova’dan sonra yine karayolundan devam ederek Bursa’ya ulaştık. Toplamda 3 saat süren yolculuk çok hızlı geçti. Otobüsde herkesin önündeki kendine ait ekranlarda kaydedilmiş film, müzik ve oyunlar yolculuk boyunca sıkılmamak için birebir di… Bu arada söylemeden geçmek istemedim. Yolculukta izlemiş olduğumuz Chasing Mavericks isimli film çok etkileyiciydi ve ilk kez bir otobüs yolculuğunda Emine’nin ağlamasına sebep oldu. Bu filmi izlemek için yolculuk iyi bir tercih değildi sanırım. Mutlaka izlenecek filmler listesine eklemelisiniz…

Otobüs gidiş dönüş bilet ücreti: 60 tl

Ama biz 90 tl ödedik. Neden mi? Çünkü dönüş biletimizi online alırken yanlış saate almışız ve bunu son dakikaya kadar farketmemişiz 🙂 Neyse ki şanslıydık, otobüsde bize yetecek kadar boş yer vardı. Aman biletlerinizi alırken saatlere dikkat edin, yanlış almayın. Gülçe’ciğimize tekrardan sevgiler 🙂

Once in Bursa Coach Terminal, we hopped onto bus number 94 that took us to the cable car terminal in about 45 mins. We later learnt that this bus had a very long route hence the long ride time. So on the way back we used a taxi (and a friend of Anvar’s very kindly helped us with his car). The taxi too far less time. From Bursa to Uludağ we used the cable car which took about half an hour to get to the top of the mountain. Although it was quite cold in the carriages, thanks to the breathtaking views it didn’t really bother us 🙂 From the cable car station in Uludağ to the hotel, we took another small bus, but opted for a taxi on the way back which was a much better idea since again, it took shorter.

No 94 bus: 1€ 

Cable car both ways: 10€ (you have to top up a card before you board)

Top-up card price: 2€

From Bursa cable car station to Bursa coach station: about 12-15€ with the taxi

DSC_7326

Tabii yolculuk Bursa Otobüs Terminali’nde bitmiyor.  Uludağ’a teleferik ile gideceğimiz için teleferik istasyonuna gitmemiz gerekiyordu. Terminal’den yarım saatte bir kalkan 94 numaraları otobüse binerek yaklaşık 45 dakikada teleferik istasyonuna ulaştık. Bu otobüs yolculuğundan pek de memnun kalmadık açıkcası. Çok havasızdı ve otobüs çok fazla yere uğradığı için gereksiz vakit kaybı oldu. Taksi ile gitmek zaman kazandırıcı ve daha rahat olabilirdi. Teleferik istayonuna ulaştığımızda Bursa’ya ait bir seyahat kartı alarak gidiş gönüş biletlerimiz için yükleme yaptıktan sonra 3 er ve 4 er li olarak teleferiğe binip Uludağ’a ulaştık.

Bu arada teleferik hareket ederken biniyorsunuz. Çok yavaş hareket ettiği için sorun olmuyor ama panik olmadan hızlı bir şekilde hareket etmenizde fayda var.

94 nolu otobüs fiyatı: 3 tl (bilet almanız lazım)

Teleferik gidiş dönüş: 30 tl

Seyahat kart ücreti: 6 tl

Teleferik istasyonundan Bursa otobüs terminaline taksi ile: yaklaşık 35- 40 tl

 

Read Uludag Guide 2: Accomodation and Food

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *