ULUDAG Guide 2: Accommodation and Food

By 0

Hotel

We stayed at Uludağ Alkoçlar and booked via booking.com the same day we bought the tickets. The hotel itself was very nice and the staff was very helpful. We were 7 girls in total so we stayed in two separate rooms of 3 and 4. Gülçe, Leyla and Ceyda had a double and a single bed in their room. We (Emine, Ayşe, Funda, Gözde) however, had one double bed and a sofa bed for two and you can see the photos of this room here. Both were clean and spacious. They even sent us a bottle of wine and a fruit platter on the house the first night (which I deeply regret forgetting to take photos of it 🙂 ) but not to the other girls room 😀

Accommodation prices: 2 night 3 days per head  (including meals) : 170€

Otel

Uludağ’da 1. bölgedeki Alkoçlar Otel‘de kaldık. Rezervasyonumuzu kasım ayında booking.com‘dan yapmıştık. Şubat ayı tam sezon olduğu için önceden rezervasyon yapmamız çok doğru bir kararmış!:) 7 kişilik kalabalık bir kız arkadaş grubumuz vardı. Otelde 3 ve 4’er kişi olarak iki odada kaldık. Gülçe, Leyla ve Ceyda, çift kişilik ve tek kişilik yatağı olan bir odada; bizde, Gözde ve Funda ile çift kişilik yatak ve çift kişilik çekyatı olan suit bir odada kaldık ( fotoğrafları burdan görebilirsiniz). Odalarımız çok temiz ve kullanışlıydı. Hatta ilk gece bizim odamıza bir şişe şarap ve meyve tabağı ikramı bile yapıldı;)

Konaklama ücreti: 2 gece 3 gün tam pansiyon kişi başı 475 tl (toplam ücret)

DSC_7339DSC_7341

Food

Breakfast, lunch, dinner  and an afternoon snack of tea and biscuits were included in the hotel. All meals were open buffet and although there wasn’t a very big selection of main meals at lunch or dinner time, whatever they had tasted very good. What was amazing though, was the salad bar. Loads of different veggies to mix and toss to get your dream salad! It’s a shame that we don’t have any photos of those. What we have photos of however, is the breakfast, which consisted of a selection of Turkish pastries, pancakes, a selection of breads, different types of jams, yoghurts, musli some dried and fresh fruit and again, loads of veggies. Ah yeah, and honey combs, delicious, natural melt in the mouth honey combs!:)

Yemek

Tam pansiyonda kahvaltı, öğlen, akşam yemekleri ve akşamüstü çay, kahve ve atıştırmalık yiyecekler dahildi. Tüm yemekler açık büfeydi. Öğlen ve akşam yemeklerinde ana yemek olarak çok fazla seçenek olmasada yemekler çok lezzetliydi. En önemlisi de salata barları harikaydı. Salatada olmasını isteyebileceğiniz birçok çeşit taze yeşillik, peynir çeşitleri ve soslar vardı. Her öğünde koca bir tabak çeşitli salatalar yemekten kendimizi alamadık. Fotoğraflarını çekmediğimizi sonradan farkettik ama gözünüzde güzel bir fotoğraf canlandığından eminiz:) Kahvaltılıklarından bahsedecek olursak, çeşitli pastane ürünleri, ekmekler, pancakeler, yumurta çeşitleri, peynir çeşitleri, reçeller, kahvaltılık gevrekler, yoğurt, taze meyveler ve birçok yeşillikler vardı. Petek balını da unutmamak lazım, gerçekten çok lezzetliydi.

 

IMAG1071-3

In our opinion there are a couple of other things to try in terms of food when in Uludağ. The Sucuk Ekmek (Turkish sausage place inside bread) is quite popular and probably the symbolic food of Uludağ. As the checkout on was at 12:00 lunch was not included so we used this opportunity to try it at the Beceren Cafe located just behind our hotel and it was quite good. It’s worth noting that their koftes were also tasty. It’s such a pleasure to eat something warm and spicy under the sun whilst surrounded by a thick white blanket of snow.

Grilled köfte: 9€,  Turkish sausage sandwich:

Uludağ’da otel yemekler dışında başka seçeneklerde vardı tabiki. Pazar günü öğlen otelden 12’de çıkışımızı yapmamız gerektiği için öğlen yemeği dahil değildi. Bunu fırsat bilerek çok yakındaki Beceren Cafe‘de Uludağ’ın vazgeçilmezi olan sucuk ekmek ( ekmek arası sucuk) yedik. Sucuk yılda bir veya iki kez yediğimiz bir şey olsada kar manzarası eşliğinde çok lezzetli geldi. Ayrıca ızgara köftesi de gayet iyiydi.

 Sucuk ekmek: 25 tl   Izgara köfte: 25 tl

DSC_7467DSC_7478
The other thing you should definitely experience is having some mulled (warm) wine at the cafe located on the top of the hill which you access via the chair lift at the back of the hotel (takes only 10 mins). Again, the warm wine warming you inside whilst the cold outside is priceless.

Chair lift: 5€ both ways

A glass of warm mulled wine: 9€

 

Bir başka atlanmaması gereken şey ise telesiyej ile gittiğimiz tepedeki cafe!  Telesiyej’e hemen otelin arkasından bindik. Yaklaşık 10 dakikada cafeye ulaşıyor. Aşağıda kayak yapanları izlerken ağaçların arasından yükselerek gitmek çok keyifliydi. Yukarıya çıkınca karşılaştığımız manzara ve manzara eşliğinde sıcak şarap keyfi de paha biçilemezdi.

Telesiyej gidiş dönüş bilet: 15 tl             

1 kadeh sıcak şarap: 25 tl

 

2015-02-21 16.45.58IMAG1019-2

 

Read Uludağ guide 3: Skiing and Clothing

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *