Uludag Guide 3: Skiing and Clothing

By 0

Skiing/Kayak

 

 What to wear?

The hotel rooms were very warm, short-sleeve kinda warm. The restaurant of the hotel was slightly cooler, and the lobby chilly due to the door opening outside. So any normal winter clothing will do for the insides. Speaking about what to wear when skiing, surprisingly not too much 🙂  Some thermal or normal leggings/tights and a long-sleeved thin top is all you need under a waterproof jacket and waterproof pants. Some proper snow gloves and a warm beanie are also a must. Skiing goggles would also be helpful since normal shades would not provide as much protection both from the rays of sun and wind. Mirrored ones would probably work better as there is alot of reflection of sun from all the white snow around. You may not need a scarf if sunny. We bought our skiing gear from various shops and online. We also burrowed some of the stuff from friends who have been to the mountains to ski before. If you don’t want to go into the hassle of finding and buying all this stuff, there are a number of places that would be more than happy to rent them to you in Uludağ!

 

Ne giyilir?

Kayak yaparken su ve rüzgar geçirmeyen kayak pantolonu ve ceket giymeniz gerekiyor. Ayrıca mutlaka kayak gözlüğü, kayak eldiveni ve bere kullanmalısınız. Normal bir güneş gözlüğü de kullanılabilir ama yeterince koruyucu olmayacaktır. İlk gün üşüyeceğimizi düşünerek kat kat giyinip çok terledik. Bu yüzden kayak pantolonunuzun için termal bir külotlu çorap veya termal içlik/tayt ve üstten ise bir atlet veya tshirt ile uzun kollu bir polar üst giymeniz yeterli olacaktır.  Hava güneşli ise atkı takmanıza gerek olmayabilir. Kayak pantolonlarını ve bazı diğer malzemeleri İntersport, Decathlon ve sportsdirect.co internet adresinden aldık. Bazı şeyleri ise arkadaşlarımızdan ödünç aldık. İlk kez kayak yapacağımız için açıkcası mümkün olduğunca uygun şeyler araştırıp bulmaya çalıştık.

Otelde ne giyileceğinden bahsedecek olursak, odalar t-shirt ile oturabileceğiniz kadar sıcakken, restorant o kadar da sıcak değildi. Lobi ise açılıp kapanan kapılardan dolaydı soğuktu denilebilir. Yani otel içerisinde çok kalın olmayan kışlık kıyafetler uygun olacaktır.

IMAG1084-2

Ski rentals / Ski classes

Well, of course, skiing gear alone doesn’t really make you ski unfortunately 🙂 After settling in our rooms and having some good lunch we did a little research on ski rentals and lessons. In the end we decided to rent our skis from Aybars Uğur located right behind our hotel. We took an hour and a half long group lesson from an instructor we met at the rental place. The weather was very foggy, not the usual type of fog though, like a snowy fog so we didn’t really get a chance to do much. He only managed to show us how to use the skis and show us some basic steps. The next day we took another hour long session in which the instructor showed us how to go up to the top of the mountain with the cable chair and how to slide down without hurting ourselves or others. To be honest, it was a disadvantage to take a group session. We advise novel skiers as ourselves to take one-to-one lessons as it would be much more useful. Even if you insist on a group session, try to keep it at a max of 3 people.

Kayak kiralama/ Ders alma

Tabii kıyafetler kaymak için yeterli olmuyor 🙂 Otele yerleşip öğlen yemeğimizi yedikten sonra kayak nereden kiralanır ve kayak dersi nereden alabiliriz diye bir araştırma yaptık ve hemen otelin arkasındaki Aybars Uğur’dan kayaklarımızı kiraladık. Orada tanıştığımız bir kayak hocasından ilk gün bir buçuk saatlik grup dersi aldık. Hava çok sisli ve soğuktu, pek de vaktimiz olmadığından sadece kayakları nasıl kullanırız ve  temel hareketler neler onları çalıştık. İkinci gün ise sabah erkenden bir saatlik bir ders daha aldık. Yukarıya çıkmak için teleski nasıl kullanılır ve tepeden aşağıya kayarken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda hocamız bizi çalıştırdı. Kalabalık olmamız ders açısından dezavantajdı. İlk kez kayak yapacak birinin teke tek ders alması hızlı ilerlemesi açısından daha faydalı olacaktır. Grup dersi alacaksanız bile 3 kişiden fazla olmamanız iyi olabilir.

035203490345

 

Prices:

Ski rentals: from 7€ per day (we rented our from Aybars Uğur located behind the hotel)

Waterproof jacket and pant rental: ranging from 7€-15€ per day

Ski goggle rentals: from about  10€- 15€

You cannot rent gloves but you can buy them from about €15

 

Fiyatlar:

Günlük kayak kiralama: 20 tl (20-40 tl arası değişebiliyor)

Kıyafetiniz yoksa kiralayabilirsiniz: Alt üst toplam 20-40 tl arası değişiyor.

Eldiven kiralayamıyorsunuz ama satın alabilirsiniz: 40 tlden başlayan fiyatları var.

Gözlük kiralayabiliyorsunuz: yaklaşık 30-40 tl

 

0342

DSC_7540

 

Ski Passes

There are a lot to choose from. There are those that are daily, for a day and a half and for two days. We opted for the 15 times access one which enable you to take the chair lift to the top of the hill to be able to ski down. We suggest going with this option if you are a novel skiier since there is a big chance that you will not be able to use them all in a couple of days anyway! 🙂 The daily pass was about 18€ and gives you unlimited access on that particular day only. The 15 pass however, allows you to use the chair lift 15 times untill the end of the season.  Although we tried very hard to use them all, we still had about 5-6 accesses left so we gave them to the lads around 🙂

Teleski Biletleri

Teleski kullanmak için bilet almanız gerekiyor. Biletler hemen teleskiye bineceğiniz yerlerde satılıyor. Genellikle biletlerinizi sadece aldığınız yerdeki teleski için geçerli. Bilet alırken birçok seçenekle karşılacaksınız. Günlük, bir buçuk günlük, iki günlük veya geçişlik biletler. Örneğin 5, 10 veya 15 geçişlik biletler var. Biz 15’lik bir bilet aldık. Bu biletleri günlük olmadığı için istediğiniz zaman farklı günlerde kullanabiliyorsunuz. Tüm geçişlerimizi tamamlamaya çalışsakta 15’lik biletin yaklaşık 10’unu kullanabildik. Pistten ayrılırken de biletlerimizi kullanmaları için başkalarına hediye ettik. Umarız işlerine yaramıştır 😉

DSC_7494

DSC_7537

Clothes 

Skiing pants and gloves: Intersport

Pink jacket: Mckinley – Intersport

Black jacket: Zara

Mirrored skiing goggles: No Fear (sportsdirect.co.uk)

Non-mirrored goggles: Decathlon

 

Kıyafetler

Sarı kayak pantolonu: Intersport, Etirel marka, 188 tl (indirim)

Pembe ceket: Intersport, Mckinley marka, 129tl (indirim)

Beyaz kayak eldiveni: Intersport,

Aynalı gözlük: sportsdirect.co, No fear marka

Sarı camlı gözlük: Decathlon: 30 tl

Termal külotlu çorap: penti (15 tl) Termal kayak çorabı: Decathlon (10 tl ) Normal termal çorap: Marks and Spencer

DSC_7527 DSC_7523 DSC_7520DSC_7501DSC_7499DSC_7493DSC_7491

DSC_7544

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *