The Oreo Cheesecake / Oreo Bisküvili Cheesecake

By 0

I can almost hear you say: “A cheesecake? A cheesecake with Oreos? How on earth can this be healthy?”. Well The Cyprea is all about being healthy and we strongly believe that those not so healthy pleasures of ours are, and should be part of a healthy lifestyle when consumed in moderation (I mean let”s be real, we all love chocolate right:) ?). I have issues with using words such as ‘forbidden’ or ‘bad’  and only have them as a ‘treat’  or ‘reward’. I think the moment you start giving emotional meanings to food, your brain gives it a much greater value than it should and it can backfire very badly.  Craving a slice of cake? Have it! Have a thin slice or share it with a friend, eat slowly and savour every bite of it!

This is an Oreo Cheesecake I made for my boyfriend’s birthday since he is a real Oreo addict! I, on purpose, used a smaller tin so that everyone would have a thin slice each so no leftovers for the next morning! 🙂

Ingredients:

  • 3x145g oreo cookies
  • 1 tub full-fat philadelphia cream cheese (200g)
  • 1 sachet of cake cream (made to directions) or 310 g condensed milk
  • 1 tbspoon of powdered gelatin
  • 80g butter

Preparation:

The base:

Using 2 packs of 145g of oreos:

Separate the cream from the inside of the cookies and put them in a bowl. Place the biscuit parts of the oreos in a food processor (I actually used my smoothie blender) until they form crumbs.  Melt the butter, covered in the microwave or a saucepan. Place the crumbs and the melted butter in a pan and stir them together. Press the crumb mixture over the bottom of springform pan, taking care to get the crust evenly into the edges.  Chill until firm.

The cream:
In the meanwhile. Melt the gelatin in half a cup of warm water (not hot!).  Mix the gelatin, Philadelphia cheese, condensed milk and the cream filling of the Oreo (I think this step really worked as magic for the Oreo-like taste of the cheesecake! 🙂 ) using and electric mixer. Open the remaining pack of Oreo and break half of them into the mixture an mix it with a spoon. Once the base is firm, transfer the mixture into the tin. Crumble the remaining Oreos using your fingers onto the cheesecake (I separated the inside and used only the outsides). Place in the freezer for an hour and then transfer it to the refrigerator until service time.

DSC_7119

Cheesecake mi, hem de Oreo’lu? Sağlıksız değil miydi bu tarz yiyecekler? Bu platformda bu tarifin ne işi var dediğinizi duyar gibiyim. Doğru! The Cyprea, sağlıklı beslenme ve yaşam platformu. Fakat sizlerin olduğu kadar, bizlerin de sevdiği ve de itiraf etmek gerekirse çok da sağlıklı olmayan yiyeceklerin, hayatımıza renk katacağını düşünüyoruz , abartmamak kaydıyla!:). Onları hayatımızdan tamaman çıkarmak pek de gerçekçi değil zaten (eğer bir hastalığımız yok ise). Hatta bu tarz yüksek şeker ve/veya yağ oranı içeren yiyecekleri önce ‘yasak,kötü’ diye adlandırıp kısıtlamak daha sonra onları ‘ödül, mükafat’ olarak tüketmek bizleri daha olumsuz etkileyebilir. Canınız tatlı mı çekti? Yiyin! Büyük bir parça değil de ince bir dilim yiyin mesela. Çok mu büyük? arkadaşlarınız ile paylaşın. Her lokmanın keyfini çıkararak, yavaş yavaş yiyin…( tabiki hergün değil:))

Erkek arkadaşım tam bir Oreo canavarı olduğundan bu cheesecake’i doğum günü için hazırlamıştım. Tadı çok güzel olunca da tarifi sizlerle paylaşmak istedim! Ben şahsen isteyerek, küçük bir kaba hazırladım ki herkesin payına ince bir dilim düşsün ve ertesi güne kalmasın Afiyet olsun!:)

Malzemeler

  • 3×145 gr oreo bisküvi
  • 1 paket tam yağlı labne peynir (200 ml)
  • 1 paket pasta kreması (üzerindeki tarife göre hazırlanmış – tereyağı hariç)
  • 1 yemek kaşığı toz jelatin

Hazırlanışı:

2 paket 145 gramlık oreo kullanarak:

Bisküvileri ikiye bölün ve arasındaki dolgu kremasını çıkararak ayrı bir kaba koyun. Bisküvileri kırıntılar haline gelinceye dek rondodan geçirin (Ben smoothie blenderimi kullandım). Mikrodalga veya bir tavada erittiğiniz tereyağını bisküvi kırıntılarıyla tavada birleştirerek kısık ateşte çevirin. Karışımı bir cheesecake kabına dökün ve eşit düzlükte olması için arkası düz bir bardakla baskı uygulayın. Bir saat derin dondurucuda bekletin.

Bu sırada, 1 yemek kaşığı jelatini yarım fincan ılık suda eritin. Eritmiş olduğunuz jelatin, tarifine göre hazırlanmış pasta kreması, labne ve önceden ayırmış olduğunuz bisküvilerin dolgu kremasını mutfak robotuyla çırpın. (Dolgu kremasını karışıma eklemek, koca bir oreo yiyormuşsunuz tadı veriyor! 🙂 ) Kalan 1 paket oreo bisküvinin yarısını 4’e bölerek bir kaşık yardımıyla krema karışımına karıştırın. Karışımı buzdolabında beklettiğiniz bisküvi kırıntılarının üzerine dökün. Geriye kalan bisküvileri ise dolgu kremalarını ayırdıktan sonra parmaklarınızla ezerek en üstünü süsleyin ve 1 saat derin dondurucuda beklettikten sonra buzluğa koyarak servis saatine kadar bekletin.

DSC_7116

 

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *