Lunch at Poc Kebabi-Hatay

By 0

Lunch at Hatay was at the Poc Butcher and Restaurant (Poc Kebabi) situated at the heart of the Uzun Carsi. A small, simple restaurant far from luxury but with very good meat. The place serves only two types of kebab, Tepsi Kebabi (Tray Kebap) and Kagit Kebabi (Paper Kebab). One is made with added tomato paste, while the other one is plain meat with mixed herbs.  As much as I would love to sound like a smartass and tell you which was which, unfortunately I don’t remember. Yes, I know I should have noted it down, so yes, next time I’ll go round with a notepad and pen!

Hatay’daki öğle yemeğimiz Uzun çarşının göbeğinde küçük bir esnaf lokantası olan Poç Kasap ve Kebap’taydı. Burası Kağıt Kebabı ve Tepsi Kebabı olmak üzere sadece iki çeşit kebap sunuyor. Biri domates salçası eklenerek yapılırken diğeri baharatlarla yoğrulmuş sade kıymadan yapılıyor. Her ne kadar bilir kişi gibi davranıp hangisinin hangisi olduğunu söylemek istesem de, maalesef not etmediğim için bunu hatırlamyorum 😀

DSC_9903DSC_9907

As for drinks we went for homemade ayran, traditional yogurt drink, served in copper cups.

İçecek tercihimizi  bakır bardaklarda servis edilen ev yapımı ayrandan yana kullandık.

DSC_9916

The waiter advised us to order meat for 3 since he thought it would be too much for the 4 of us. Indeed, he was right. We still had leftovers. The meat however was more tastier than the one’s we tasted the previous evening at Sveyka Restaurant.

Garsonun 4 kişilik kebabın bize çok fazla geleceği önerisi üzerine ortaya  3 kişilik kebap söyledik. Etler gerçekten bir gece önce Sveyka Restoran’da yediklerimizde daha lezzetliydi. Garson haklıydı 3 kişilik sipariş etmemize rağmen   hepsini bitiremedik 🙂

DSC_9919

The other thing they make is lahmacun. Not the usual thin crust, but much thicker. Thick bases are not really my piece of cake but the meat on top was very tasty!

İki çeşit kebap dışında bulunun tek yemek lahmacun. O bildiğimiz ince hamura yapılan lahmacunlardan değil de daha kalın, pide tarzı birşeyin üzerine yapılmış. Kalın hamurlu pizzalar ve lahmacunlar benlik olmasa da, üzerindeki kıyma hayli lezzetliydi!

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *