şekersiz #01/sugarfree #01: Lovely Granola Bars

By 0

So today’s Valentine’s Day.  I never was a big fan of Valentine’s Day for as long as I can remember. When I say this, people usually think I am single or have been single for a long time in the past. Truth is that’s not the case.  This is our 3rd Valentine’s with Anvar, and I still think there is no need to make a big fuss of it. Over the years I have learnt that the bigger my expectations on such days, the bigger my disappointments would usually be. Since my childhood I would always have this weird idea that on New Year’s Eve or on my birthday I had to have a lot of fun, put on my best clothes and get the best presents etc. As the years rolled, it turned out things wouldn’t always go that smooth and I would end up feeling very sad and upset in the end.  So I slowly taught myself not to expect too much from the day itself as well as from others around me on such occasions. If someone does or buys something nice, great! If not I will just feel ‘neutral’ as I wouldn’t have expected too much in the first place. When it comes to Valentine’s Day, it’s pretty much the same, no actually, it’s worse. Girls want diamonds guys want, hang on a a second I don’t even know what guys want!:)

When I used to study in London the city would turn red from  the beginning of January to the 14th of February. Yes, I admit that every shop window and every street looked pretty, but it raises people’s expectations so much that mostly, it only results in disappointments.   So much fuss about presents. People thinking the more expensive the better. I honestly think giving/receiving something made with one’s love is much more valuable than a shop bought present. For that very reasons, I made some granola bars for my loved.  Even though I had to make them at midnight since it was the only free time I had, I still made them.  I came up with this recipe especially for him as he wanted something dry and easy to carry yet packed with a lot of energy to fuel him whilst diving. So they’re packed with healthy ingredients and lots of energy and love! So is there anyone that still thinks they are any less worth than an expensive present? Guys, it’s the thought, the effort and the love that counts. Not the price. Hope you all are having a great day and that your loved ones are spoiling you well!

With lots and lots of love,

Emine

DSC_7031

Ingredients: 

 • 50gr crushed walnuts
 • 60gr crushed almonds
 • 250gr oats
 • 4 medium very ripe bananas
 • 150g peanut butter
 • 200gr mixed dried fruit (I used a mixture of raisins, chopped dried figs and apricots)

Preparation:

Toss the nuts lightly in a pan. Mash the bananas with the help of a fork (you can also use a blender but I went with a fork since my mum was sleeping as it was midnight 🙂 ). Place the mashed bananas, oats, crushed toasted nuts and chopped dried fruit in a deep bowl. Microwave peanut butter for 50 secs until softens and add to the rest of the  ingredients. Use a spoon or your hand to mix the ingredients together. Line a baking tray with some non-stick baking  paper. Place the mixture on the tray and press the mixture evenly to the pan. Pre-heat oven to 175C for 35-40 mins. Wait until mixture cools down before cutting into square pieces.

DSC_7070

Negatif olmak istemem ama oldum olası pek sevmedim bu Sevgililer Gününü ben. Bunu her söylediğimde insalar bir sevgilimin olmadığını veya geçmiş yıllarda çok fazla yalnız Sevgililer Günü geçirdiğimi düşünürler. Aslında bakarsanız bu Anvarla 3. Sevgililer Günümüz olmasına rağmen halen ayni fikirdeyim. Bunun yalnız olmakla veya olmamakla bir ilgisi yok yani. Yıllar geçtikçe özel günlere çok anlam yüklememek gerektiğini öğrendim. Çocukluğumdan bu yana hep yeni yıl gecesi veya doğum günüm çok güzel geçmeli o gün herşey mükemmel olmalı gibi bir düşüncem beklentim vardı. Yıllar geçtikçe birşeylere ne kadar anlam yüklersem, beklentimi ne kadar yüksek tutarsam o kadar hayal kırıklığına uğradığımı gördüm. O yüzden şimdilerde hiç beklentilere falan kapılmıyorum. Kimseden çok fazla birşey beklemediğim için de büyül hayal kırıklıklarım olmuyor. Daha nötür oluyorum yani olaylara karşı. Sevgililer Günü de benzer şekilde hatta belki de en fazla anlam yüklenen gün. Bir de şu hediye işine takılmalar yok mu? Kadınlar pırlanta bekler, erkekeler… erkekler ne ister ne bekler? Bir düşündüm ne erkeklerin ne isteyebileceği ne bekleyebileceği konusunda hiçbir fikrim yok.

Londra’da okuduğum yıllarda Ocak başından 14 Şubat’a kadar her yer kırmızı olurdur. Kabul ediyorum vitrinler ve şehir çok tatlı bir havaya bürünüyordu ama ayni zamanda insanların bekletinlerinin de yükselmesine sebep oluyordu bence. O kadar çok hediye seçeneğiyle karşı karşıya bırakılınca insan hayal etmekten acaba sevgilim bana ne almış diye düşünmekten kendini alamıyorç Bir de hediyenin pahalı olanının daha iyi olduğunu düşünen bir zihniyet gelişir bu günlerde. Bana kalırsa gidip mağazadan alınan hediyelerden çok daha özel ve çok daha güzel insanın emek vererek sevgisini ve kendinden birşeyler katarak hazırladığı hediyeler. İşte bu yüzden ben sevgilime gece 12de olsa sağlıklı granola barları yaptım. Dalmaya giderken yanında kolay taşıyabileceği, güneşten bozulmayacak, kuru ama ona enerji verebilecek bir tarif ürettim. Araştırdım, düşündüm, emek verdım, uykumdan kestim ve sevgimi kattım. Hadi bakalım. Var mıdır granola barlarımın pahalı hediyelerden daha az değerli olduğunu düşünen?

Demek istediğim önemli olan çaba, düşüce, sevgi. Hediyenin fiyatı değil. Umarım hepiniz sevgiliniz tarafından yeterince şımartıldığınız güzel bir gün geçiriyorsunuzdur.

Emine

xx

DSC_7027

Malzemeler:

 • 50gr kırılmış ceviz
 • 60gr kırılmış badem
 • 250gr yulaf ezmesi
 • 4 orta boy olgunlaşmış muz
 • 150g fıstık ezmesi
 • 200gr karışık doğranmış kuru meyve (ben kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir karışımı kullandım)

Hazırlanışı:

Badem ve cevizi hafifçe yağsız tavada kızartç  Muzları bir çatal yardımıyla iyice ez (isteğe bağlı olarak blender de kullanabilirsin. Annem uyuduğu için ben çatal kullanmayı tercih ettim 🙂 ). Badem, ceviz, yulaf, kuru meyveler ve ezmiş olduğun muzu çukur bir kabın içinde birleştir. Fıstık ezmesini 50 saniye boyunca veya yumuşayana kadar mikrodalgada ısıt. Eritmiş olduğun fıstık ezmesini de diğer malzemelere ekleyerek kaşık veya ellerinle iyice karıştır. Karışımı pişirme kağıdını yerleştirdiğin fırın tepsisinin üzerine dök ve ellerin yardımıyla eşit şekilde tepsiye yay. Önceden ısıtılmıs 175C fırında 35 dakika boyunca pişir. Üç dört saat soğumasını bekledikten sonra kare şeklinde kesip bir hafta kadar kapalı bir saklama kabında muhafaza edebilirsin! 🙂

DSC_7061 DSC_7065

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *